Pozrieť košík Zaplatiť

FCPA – FK Rača 1. kolo Slovnaft Cup

FCPA 3 - 1 FK Rača
31 júla 2016 - 10:30M. C. Sklodowskej 1

Úvodný súťažný zápas v novej sezóne 2016/2017 odohrali seniori FC Petržalka akadémia v rámci prvého kola Slovnaft Cupu na domácom ihrisku proti tímu z III. ligy Bratislava, ktorým bol FK Rača Bratislava. V obidvoch tímoch by sme našli futbalistov, ktorí v minulosti pôsobili v drese súpera. Či už sa jednalo o Kalinu, Rojka či Kusého na strane domáceho kolektívu, alebo Kubalu, Bukovinského, či Lengharta v drese FK Rača. V mužstve FC Petržalka akadémia došlo po minuloročnej úspešnej sezóne, kedy tím vedený trénerom Rastislavom Kunstom postúpil do IV. ligy, k zmenám v realizačnom tíme. Hlavným trénerom sa stal bývalý výborný stopér Petržalky, Dunajskej Lužnej či Domina Bratislava Dominik Tóth. Jeho asistentom je Peter Martini. Druhým asistentom a zároveň kondičným trénerom tímu sa stal Peter Boďo, ktorý má na starosti aj reprezentáciu Slovenska do 21 rokov. Ten nahradil doterajšieho kondičného trénera Štefana Pánika. Na lavičke Rače stáli bok po boku známy tréner a odborník na futbal v Taliansku, Karol Marko a bývalý skvelý brankár Petržalky Miroslav Filipko. Takmer 900 prítomných divákov videlo výborný zápas so štyrmi gólmi, návrat bývalého hráča Petržalky z čias Ligy Majstrov Petra Petráša, ktorý sa uviedol dvoma gólmi, ako aj utešený priamy kop domáceho mladíka Svena Rybeckého. Domáci akademici nastúpili v nových ružových dresoch, ktoré budú alternatívnou sadou ku klasickej čiernobielej farebnej kombinácii.

FC Petržalka Akadémia- FK Rača Bratislava 3:1 (1:0)

Góly: 24. a 81. Petráš, 87. Rybecký – 79. Sura

FC Petržalka Akadémia: Valašik- Indrichovič, Marko, Petráš, Nagy- Zemeš, Uhlík (90. Walla), Rojko (77. Hronec), Kusý, Čapla (62. Rybecký)- Hečko

FK Rača: Smoleňák- Bukovinský (46. Hrebačka), Ďuriš, Ščibrány, Tomáš Kubala, Turlík (65. Peter Sura), Martin Kubala, Patrik Sura, Lörinczi (29. Pálka), Polgár, Lenghart

Ešte pred začiatkom nového ročníka IV. ligy sa A-tím FC Petržalka akadémia predstavil v prvom kole Slovnaft cupu, teda Slovenského pohára. Súperom kolektívu vedeného novým trénerom Dominikom Tóthom bol treťoligista FK Rača Bratislava. Petržalka nastúpila aj s viacerými novými posilami. V bráne stál od začiatku Milan Valašik, v poli sa predstavili Peter Petráš, Roman Kusý a Ladislav Nagy. Z lavičky zasiahol v druhom polčase do stretnutia Jakub Hronec. Hostia z Rače začali aktívnejšie a obrana vedená novým kapitánom Petrom Petrášom sa musela mať na pozore. Prvú šancu mal v 8. minúte Turlík, ktorého pokus zblízka len tesne minul bránu Petržalky. Rovnako si počínal o päť minút neskôr Bukovinský.

V 16. minúte bol Valašik pri lopte skôr ako dobiedzajúci útočník Rače a odkopol ju do bezpečia. V 21. minúte zaútočila domáca Petržalka, keď sólo debutanta Kusého skončilo strelou, ktorú odkopol jeden z vracajúcich sa obrancov Rače. V 24. minúte si domáci priaznivci zakričali gól, keď po rohu vyhral na zadnej žrdi hlavičku Jakub Rojko. Vrátil loptu pred bránu, kde sa kapitán Petráš hlavou nemýlil. 1:0 pre domácich. O minútu vystrelil nepresne Patrik Sura. V 33. minúte vystrelil nepresne Jakub Rojko. To isté sa mu podarilo aj v 40. minúte. Medzitým poslal svoju strelu vedľa Valašikovej svätyne bývalý hráč Petržalky Martin Kubala. Rovnaký hráč vystrelil v úvode druhého dejstva nebezpečne z priameho kopu. Jeho tečovný pokus ale Valašik kryl. V 51. minúte vystrelil mimo hoťujúci Adam Ščibráni. Petržalka odpovedala strelou agilného Kusého v 56. minúte. Brankár Rače Sebastián Smoleňák bol na mieste.

61. minúta priniesla nepresnú hlavičku Františka Hečka. V 75. minúte letela krížna strela striedajúceho Svena Rybeckého tesne mimo Smoleňákovej brány. V 79. minúte Rača vyrovnala, keď sa po akcii z pravej strany presadil útočník Peter Sura. Petržalku gól nepoložil a o dve minúty znova viedla. Po Uhlíkovom rohu sa presadil hlavou druhýkrát v zápase Peter Petráš. V 87. minúte sfaulovali Račania pred pokutovým územím Svena Rybeckého, ktorý z následného priameho kopu krásnou strelou upravil na 3:1 pre domácu Petržalku. Nič na tom nezmenila ani nepresná hlavička Lengharta o minútu neskôr, a tak sa tento pohárový zápas skončil prekvapením v podobe výhry a postupu nováčika IV. ligy z pravého brehu Dunaja.

V dnešnom zápase podali zverenci Dominika Tótha nadštandartný výkon a hoci najmä v prvom polčase bola Rača lepšia a aktívnejšia, dokázali ju napokon zdolať. V obrane zahral veľmi dobre mladý Dávid Marko. Svoj obvyklý vysoký štandard odviedol v zálohe Tomáš Uhlík. Rovnako výborne sa ukazuje nová posila Roman Kusý. Pochvalu za výkon si zaslúži aj Jakub Rojko. Viac ako solídny debut predviedol aj brankár Milan Valašik, ktorý najmä v prvom polčase vyriešil tri štyri nebezpečné situácie. Ukázal prehľad v hre, odhad na situáciu ako aj veľmi dobrú hru nohou, ktorá je v dnešnom futbale pre kvalitného gólmana nevyhnutná. Myslím si, že tento brankár vhodne doplní gólmana Droppu a vytvoria vyrovnanú brankársku dvojicu.

Hrdinom zápasu bol ale kapitán Peter Petráš, ktorý strelil dva góly a výraznou mierou sa pričinil o výhru svojho tímu. Gratulácia k úvodnému gólu v novej sezóne patrí aj Svenovi Rybeckému. Z tímu Rače boli najnebezpečnejší Kubala a Turlík. Všetkým hráčom a realizačnému tímu ešte raz srdečne blahoželáme k tomuto úspechu a veríme, že na tento výsledok i výkon nadviažu aj v IV. lige.

V druhom kole Slovnaft cupu nás čaká druholigová MFK Skalica. O presnom termíne zápasu budú priaznivci Petržalky včas informovaní. Úvodný zápas nového ročníka IV. ligy už klope na dvere. Bude sa konať v nedeľu 7.8. 2016 o 10:30 na ihrisku na Sklodowskej. Súperom akademikov bude kolektív ŠK Závod. Dúfame, že naši futbalisti vstúpia do sezóny úspešne a rovnako ako v nedeľu si budú môcť vychutnať víťaznú pozápasovú „ďakovačku“.

Pozápasový rozhovor s generálnym manažérom Andrejom Kalinom:

Ako hodnotíte úvodný súťažný zápas sezóny, ktorý mal pre Petržalku víťaznú príchuť?
,,Prvých 20 minút sme sa bránili a súper mal prevahu, do výraznejšej šance sa však nedostal a naopak, udreli sme my po štandardnej situácii. Po vstrelenom góle sa náš výkon zlepšil. Veľmi ma teší, že po vyrovnaní súpera sa chalani nevzdali, ale ešte pridali a dokázali zápas opäť otočiť do víťazného konca v náš prospech.”

Aké sú ambície tímu v novej sezóne 2016/2017?
,,Uvidíme ako zachytíme úvod súťaže, ale ambície sú najvyššie.”

Aký je váš predsezónny pohyb v kádri? Ako ste videli výkony nových hráčov v stretnutí s Račou?
,,Viacero hráčov odišlo a samozrejme mužstvo doplnili noví hráči, či už z nášho dorastu alebo z iných klubov. Na mladších hráčoch bola vidieť v úvode stretnutia nervozita, ktorá však neskôr opadla. S výkonmi nových hráčov, tak ako aj celého mužstva som spokojný.”

V druhom kole Slovnaft cupu čaká na Petržalku MFK Skalica. S akými ambíciami pôjdete do tohto zápasu?
,,MFK Skalica pôsobila v uplynulej sezóne vo Fortuna Lige a podľa ich vyjadrení, sa tam plánujú vrátiť čo najskôr, čiže príde ku nám veľmi kvalitný súper. Musíme sa dôsledne pripraviť a nepodceniť nič. Bude to veľmi ťažký zápas.”

Na dnešný zápas sa prišlo pozrieť takmer 900 divákov. Myslíte si, že na úvodnom domácom ligovom zápase by ich mohlo byť viac ako 1000?
,,Uvidíme, nechajme sa prekvapiť, dúfam však, že prídu ako vždy vo vysokom počte.”

Autor: Tomáš Emrich